Proč cvičit

20. října 2015 v 21:12 | ASPV |  Akce

Proč cvičit?

1. Prodloužíte si život

Pravidelná fyzická aktivita je totiž bezkonkurenčně nejlepší prevencí civilizačních chorob. Dobře, možná ne bezkonkurenční - zdravá strava je taky důležitá. Každopádně už nepočítaně studií dokázalo, že lidé, co pravidelně sportují, mají o 20 až 30 procent nižší riziko úmrtí na nemoci především kardiovaskulárního charakteru, které jsou příčinou smrti u více než 50 procent populace.
Obecně se ale pravidelným sportem snižuje proces stárnutí. Například taiwanská studie publikovaná v časopise The Lancet ukázala, že pouhých 15 minut fyzické aktivity denně prodlouží život o tři roky.

2. Budete lépe spát

"Je prokázáno, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají kvalitnější a hlubší spánek a ráno se probouzejí s daleko větší energií," říká hlavní trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová. "Nedoporučuji však cvičení krátce předtím, než jdete spát, aby se tělo před spánkem stačilo zklidnit," dodává.

3. Budete mít hezčí pleť

Kůže je největší lidský orgán, který má kromě estetické funkce řadu důležitých úkolů - chrání vás před infekcemi, udržuje stálou tělesnou teplotu, umožňuje vám zbavovat se odpadních látek a tak dále... a právě fyzická aktivita jí v řadě těchto úkolů napomáhá. Posiluje totiž krevní oběh, čímž zvyšuje průtok krve i přísun kyslíku. Pleť je tak lépe vyživená, svěžejší a má mladší vzhled.

4. Zlepšíte si trávení

"Cvičením se zrychluje proces, při kterém prochází potrava tělem, díky čemuž máte více energie a cítíte se lehce. Pokud potrava zůstává v těle příliš dlouho, stává se toxickou a veškeré ,jedy' se prostřednictvím tlustého střeva dostávají do těla. Cítíte se potom unavení, bez nálady a v případě, že tento stav přetrvává delší dobu, mohou hrozit i vážnější onemocnění typu rakovina tlustého střeva," uvádí Markéta Brožová.

5. Ochráníte klouby

Pohyb je také skvělá prevence dnes velmi častých chorob osteoporózy a artrózy. "Pravidelná fyzická aktivita také napomáhá udržovat klouby pohyblivé, což značně zlepšuje kvalitu života celkově. Pokud máte dostatek svalové hmoty, méně klouby zatěžujete," říká Markéta Brožová.

6. Budete se cítit skvěle

A co je na sportu to úplně nejlepší? Že vás udělá šťastnějšími! "Během svalové zátěže dochází totiž k uvolňování endorfinů neboli hormonů štěstí, které ovlivňují náladu. Psychika má velký vliv na fyzické zdraví, a když jste dlouhodobě ve stresu, zaděláváte si na celou řadu onemocnění. Pokud tedy máte špatnou náladu nebo trpíte podzimními depresemi, běžte si zacvičit," radí nutriční specialistka Štěpánka Čivrná ze Světa Zdraví OneLife.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama